Transport towarów

Jak zapewniacie możliwie przyjazny dla środowiska i efektywny sposób dostarczania waszych produktów do klientów?

W ciągu roku wysyłamy w obrębie całej Europy około 30,5 milionów paczek - jest do dla nas wystarczający powód, aby sprawdzać nasze procesy pakowania zamówionych produktów do wysyłki oraz wykorzystywane do tego materiały i wprowadzać bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania w tym zakresie. Nasze opakowania wysyłkowe już dziś produkowane są z kartonów posiadających certyfikat FSC®. Na chwilę obecną sprawdzamy także możliwość stosowania toreb wysyłkowych nadających się do recycklingu.

Dostawy paczek z naszych magazynów do klientów nie realizujemy jednakże sami, tylko współpracujemy w tym zakresie z naszymi partnerami. W Niemczech naszym najważniejszym partnerem jest Hermes, przedsiębiorstwo grupy Otto Group. Hermes realizuje cele inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju "WE DO". Dzięki temu udało mu się od 2006 roku po dzień dzisiejszy obniżyć o około 30% emisję CO₂ wynikającą z transportu i lokalizacji - poprzez bardziej wydajną flotę, optymalizację wyboru tras przy pomocy technologii GPS, kolektory słoneczne do generacji prądu i wiele innych rozwiązań. Kooperacja z Mercedes Benz Vans, w ramach której do 2020 roku 1500 pojazdów elektrycznych ma zostać wykorzystanych do dostawy paczek jest kolejnym krokiem milowym w staraniach firmy Hermes o zrównoważony rozwój.

Czy możecie również obniżać emisję CO2?

Tak. Na przykład podczas transportu naszych towarów.

Nasze produkty docierają do nas z całego świata, a dokładniej od ponad 400 dostawców z ponad 30 krajów. Często produkty, które trzymasz w swoich rękach, mają za sobą już długie podróże, które to są źródłem emisji dwutlenku węgla – głównej przyczyny zmian klimatu. Wielkość emisji zależy od środka transportu – samolotu, ciężarówki, pociągu lub statku.

Dlatego też celem naszych działań na rzecz ochrony środowiska jest ciągła redukcja emisji CO2. I tak na przykład w ciągu ostatnich lat udało nam się zredukować emisję CO2 o ponad 1/3. Spowodowała to nasza decyzja o przeniesieniu dużej części transportu naszych produktów z drogi powietrznej na drogi wodne, kolejowe i kołowe. Obecnie transport powietrzny naszych produktów wynosi już tylko 16%. Poprzez zamianę środków transportu pragniemy dalej obniżać emisję CO2 w łańcuchu dostaw.

Redukcja CO2 dzięki zmianie dróg transportowych

Czy znane Wam są również „Zielone drogi transportowe“?

Tak.

Hermes to nasz silny, dbający o ochronę środowiska partner logistyczny, wspierający nasze działania. W ramach inicjatywy ochrony klimatu. „WE DO“ Hermes zdołał w okresie od 2006 roku po dziś obniżyć emisję CO2 wynikającą z transportu i lokalizacji o około 20%. To wszystko dzięki pojazdom o niskiej emisji, optymalizacji tras z technologią GPS, zastosowaniu fotoogniw do wytwarzania energii i wielu innym rozwiązaniom. Przede wszystkim jednak dzięki zaufaniu w zrównoważoną „zieloną logistykę”.

Zdjęcie z powietrza terminalu kontenerowego © getty, fotograf: Teun van den Dries
do góry