Zrównoważone produkty

Zrównoważona bawełna – sama nazwa brzmi już bardzo pozytywnie. Ale co właściwie ona oznacza?

Poprzez uprawę, zbiory i obróbkę zrównoważonej bawełny chronimy człowieka i środowisko.

Pojęcie „zrównoważonej“ bawełny oznacza bawełnę, której uprawa i obróbka odbywa się z uwzględnieniem dobra człowieka i środowiska. Do tej kategorii należą też Cotton made in Africa (CmiA)  i bawełna organiczna. Rocznie sięgamy w przypadku ponad 15 milionów produktów po bawełnę ze zrównoważonych upraw. Wynik ten jednak nie zadawala nas: do 2020 roku pragniemy, aby móc to powiedzieć o wszystkich naszych produktach zawierających bawełnę.

Z korzyścią dla wszystkich! Dla ludzi, dla których zrównoważona bawełna to źródło pracy, i dla tych, którzy ją noszą. I oczywiście również dla środowiska naturalnego.

Bawełna po zbiorach (CmiA, West-Afrika) © Paul Hahn
Pojęcie „Cotton made in Africa“ rozumiem w ten sposób, że, bawełna ta pochodzi z Afryki. Co jeszcze ono oznacza?

Cotton made in Africa to inicjatywa, która umożliwia lepsze życie hodowcom bawełny w Afryce.

COTTON MADE IN AFRICA (CmiA) to inicjatywa założona w 2005 roku przez dr Michaela Otto – przewodniczącego Rady Nadzorczej Otto Group, do której należy również bonprix. Ponad 650 000 drobnych rolników z takich krajów jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, Malawi, Uganda, Etiopia, Zambia, i Zimbabwe zyskuje razem z tym programem znacznie więcej niż tylko bawełnę. W ramach tej inicjatywy uczą się oni bardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska metod upraw pól bawełnianych, które chronią człowieka i naturę oraz przyczyniają się do lepszych plonów.

W porównaniu ze zwykłą bawełną stosowane metody pozwalają na obniżenie emisji CO2 o 40% i ponad 2000 l wody na 1 kg bawełny. Rośnie za to jakość bawełny i tym samym także dochody rolników! Można więc powiedzieć, że drobni rolnicy z programem Cotton made in Africa dosłownie zbierają owoce swojej pracy.

Dlatego też dalej wspieramy inicjatywę CmiA i zwiększamy uprawy CmiA stawiając sobie za cel, że do 2020 roku we wszystkich naszych produktach, które zawierają bawełnę, będzie ona pochodzić wyłącznie ze zrównoważonych upraw. 100%!

Dlatego wspieramy "Cotton made in Africa"

Co czyni bawełnę organiczną tak wyjątkową?

Jest ona szczególnie przyjazna dla środowiska i człowieka, który ją nosi.

To, co czyni bawełnę organiczną wyjątkową, to nie tylko jej miękkość, ale także bardzo wysokie wymagania, które spełnia: od uprawy po obróbkę. Na każdym z etapów produkcji obowiązkowo przyjazna dla środowiska, o niskiej zawartości szkodliwych substancji, wolna od pestycydów i nawozów! Gwarantują i zaświadczają to uznane na całym świecie standardy: OCS lub GOTS , według których kryteriów niezależne organizacje certyfikujące kontrolują dla nas produkty na każdym etapie produkcji: od uprawy, poprzez zbiór i kończąc na dostawie. Stosowane przez nie systemy kontrolne gwarantują stuprocentową jakość bio.  GOTS kontroluje ponadto, czy podczas całego procesu produkcji zachowane zostały określone standardy socjalne. Ten, kto ubiera się w bawełnę organiczną, docenia jej wyjątkową jakość.

Przekonaj się sam(a)!

Wszystko BIO!

Kliknij i przejdź do naszych wyrobów wykonanych z bawełny organicznej!

Kup teraz!
Czy oprócz bawełny ze zrównoważonych upraw stosujecie również inne zrównoważone włókna?

Tak, od niedawna ze starych butelek PET produkujemy nowe dżinsy i kurtki.

Od niedawna oprócz bawełny organicznej i bawełny z projektu Cotton made in Africa do produkcji naszych artykułów używamy także materiału Repreve® z poliestru z recylingu. W ramach procesu produkcji Repreve® włókna poliestrowe pozyskiwane są z butelek PET z recyclingu: butelki z recyclingu są zbierane, następnie siekane, mielone, topione, a w kolejnym etapie przetwarzane na formę śrutu. Ze śrutu Repreve pozyskiwane są następnie włókna z recyclingu.

W ten sposób z butelek PET z recyclingu powstają nowe produkty: para dżinsów lub jedna kurtka produkowane są przykładowo z 8 butelek PET z recyclingu.

Zaleta stosowania poliestru z recyclingu jest oczywista: w odróżnieniu do produkcji nowego poliestru w procesie Repreve® zużywane są mniejsze ilości ropy naftowej. Dodatkowo wydalane są mniejsze ilości CO2 i zużywane mniejsze ilości chemikaliów. Dzięki temu negatywny wpływ na środowisko wskutek produkcji tekstyliów jest znacznie mniejszy w przypadku Repreve® niż podczas stosowania nowych włókien poliestrowych.

Repreve jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Unifi, Inc.

Jakie drewno stosujecie do produkcji zrównoważonych mebli?

Drewno to musi posiadać jeden szczególny znak: FSC®

Za każdym razem kupując produkt posiadający certyfikat FSC przyczyniasz się do ochrony lasów. Znak FSC potwierdza, że wykorzystane do produkcji drewno pochodzi z wzorowo zarządzanych lasów spełniając tym samym surowe standardy ekologiczne, socjalne i ekonomiczne Forest Stewardship Council®.

Certyfikat FSC oznacza odpowiedzialne obchodzenie się z globalnymi zasobami leśnymi. Cel ten osiąga się poprzez zdefiniowanie standardów ekologicznych i socjalnych dla gospodarki leśnej. Na całym świecie obowiązuje 10 jednakowych zasad i 56 kryteriów, które muszą zostać zachowane, by móc otrzymać certyfikat FSC®.

Na chwilę obecną już ponad 60% naszych produktów z drewna pochodzi ze źródeł posiadających certyfikat FSC®. Nasz sortyment zrównoważonych mebli takich jak stoły, krzesła i szafki stale jednak rośnie i objęty jest bardzo konkretnymi celami.

Do 2020 roku pragniemy, aby na wszystkich naszych meblach widniał znak: FSC®

do góry