10% rabatu i dostawa 0zł! Tylko do 22.05.2022! Kod akcji: 5185

Zrównoważona moda

11.04.2019

Zawsze piękna i zawsze dobra – moda przyjazna dla środowiska. Tutaj dowiesz się więcej o naszej pierwszej Sustainable Collection. O procesach, w których powstaje i o wykorzystywanych przez nas materiałach.

Naturalne barwienie materiałów

banners_01
banners_02
banners_03

Puszczamy farbę... i barwimy na zielono, a także na żółto, jasnoróżowo i fioletowo. Nasze shirty same zdradzają poprzez swoje nadruki, że barwione są przy użyciu naturalnych barwników. Barwniki te pozyskujemy ze skórki cytrynowej, płatków róży i lawendy. A ponieważ jesteśmy przekonani, że naturalne barwniki to przyszłość, to wytrwale poszukujemy nowych, naturalnychrozwiązań!

video_01
kobieta_01
kobieta_02

Barwienie materiałów w parze z oszczędzaniem wody

banners_05

Magiczne słowo w procesie barwienia materiałów to rzeczywiście „oszczędność“. Nie tylko w odniesieniu do samej farby, lecz także do ilości zużywanej wody. Motto, którym się kierujemy w tej kwestii to: „Tak mało, jak tylko możliwe i tylko tyle, ile absolutnie konieczne.”

Za przykład posłużyć nam mogą dżinsy. Farbowanie dżinsów wymaga zwykle wysokiego zużycia wody ze względu na obszerne wstępne obróbki materiału. My z kolei zdecydowaliśmy się w procesie farbowania materiału naszych dżinsów na rezygnację z jednego kroku wstępnej obróbki, co pozwala nam zmniejszyć zużycie wody o 15%.

banners_06
video_02
banners_07
koleżanki_02

Materiały

Wybierając naszą modę z odnawialnych surowców i materiałów z recyklingu otrzymujesz naprawdę świetną modę, a jednocześnie porządną porcję punktów na Twoim koncie z dobrą karmą! A to dlatego, ponieważ jedynie produkty, które przynajmniej w 30% uszyte są ze zrównoważonych materiałów uważamy za produkty przyjazne dla środowiska.

TENCEL™ Lyocell

banners_08 kobieta_03

Włókno „TENCEL™ Lyocell“ pozyskiwane jest z drewna ze zrównoważonej produkcji. Drewno w ubraniach wydawać się może dosyć zadziwiającym rozwiązaniem. Dlatego wyjaśniamy - włókno TENCEL™ Lyocell jest cudownie miękkim włóknem celulozowym. Miękko się układa, dzięki czemu świetnie się sprawdza w lejących fasonach. Materiał TENCEL™ jest przyjemnie chłodny dla skóry i doskonale pochłania wilgoć.

Do jego produkcji wykorzystuje się jedynie wodę, celulozę i nieszkodliwe rozpuszczalniki. Ponadto użyte rozpuszczalniki są odzyskiwane w 99%. To wszystko sprawia, że produkcja włókien TENCEL™ Lyocell jest szczególnie przyjazna dla środowiska, ponieważ generuje minimalne ilości odpadów oraz niską emisję zanieczyszczeń.

koleżanki_03
koleżanki_04

Poliester z recyklingu

banners_09
video_03

Poliester – zrównoważonym, przyjaznym dla środowiska materiałem??? Właśnie tak, ponieważ „,zrównoważony, przyjazny dla środowiska” nie oznacza jedynie naturalny, lecz odnosi się przede wszystkim do materiałów z produkcji o mniejszym zużyciu wody i surowców naturalnych. Czy wiedziałaś/eś na przykład, że w naszych dżinsach z poliestru z recyklingu tkwi 8 plastikowych butelek?

Dobrze zrozumiałaś/eś: 8 butelek! Nasz poliester z recyklingu produkowany jest ze starych butelek PET, zbieranych, czyszczonych, rozdrabnianych, topionych i przerabianych na włókna. Oznacza to, że w procesie produkcji nie potrzebne jest dodatkowe zużycie ropy naftowej, wydzielana jest mniejsza ilość CO2 oraz wykorzystuje się mniej chemikaliów. A ponieważ zużywamy mniej surowców, tym samym więcej czynimy dla środowiska naturalnego.

Bawełna

Do produkcji naszej Sustainable Collection wykorzystujemy trzy rodzaje bawełny. Wszystkie trzy posiadają tą samą cechę – są przyjazne dla środowiska.

banners_11

Bawełna z recyklingu: Pozyskujemy ją ze ścinków produkcyjnych i starych ubrań. Ulegają one rozdrobnieniu, a następnie przerobieniu na nowe włókna, z których z kolei powstaje nowa atrakcyjna moda. Ponadto powstałe w czasie produkcji ścinki sortowane są według kolorów, co sprawia, że pozyskiwana z nich bawełna nie musi być na nowo farbowana. Dzięki temu dodatkowo redukujemy zużycie wody i chemikaliów.

Bawełna organiczna: Zarówno podczas jej uprawy, jak również w trakcie jej obróbki rezygnujemy w 100% z użycia szkodliwych substancji, takich jak pestycydy lub nawozy. Gwarantujemy Ci to na piśmie - w formie certyfikatów, które potwierdzają, że nasze produkty z bawełny organicznej spełniają międzynarodowe standardy Organic Content Standard (OCS) oraz Global Organic Textile Standard (GOTS).
Bawełna organiczna posiadająca certyfikat GOTS jest nie tylko lepsza dla środowiska naturalnego w porównaniu z bawełną z konwencjonalnych upraw, ale także dla wszystkich ludzi zatrudnionych do jej produkcji. A to dlatego, że GOTS kontroluje bardzo dokładnie, czy podczas całego procesu produkcji oprócz wyznaczonych standardów odnośnie ochrony środowiska dotrzymane zostały również określone standardy socjalne. Jesteśmy całkowicie za!

banners_12 kobieta_04 banners_13
banners_14

Cotton made in Africa (CmiA): To nazwa inicjatywy, której celem jest również bawełna ze zrównoważonej, przyjaznej dla środowiska produkcji. W jej ramach obecnie już ponad milion drobnych rolników z Afryki uczestniczy w szkoleniach w jak efektywny i przyjazny dla środowiska sposób uprawiać bawełnę. Oznacza to, że w przeciwieństwie do konwencjonalnej bawełny podczas uprawy Cotton made in Africa rezygnuje się z modyfikowanych genetycznie nasion oraz stosowania pestycydów. Dzięki temu emisja CO₂ na każdy kilogram bawełny ulega zmniejszeniu o 40%.

Stosowanie wyłącznie wody deszczowej pozwala dodatkowo na oszczędność ponad 2.100 litrów wody. Wynikiem tych działań jest nie tylko dobra bawełna, ale także lepsza wydajność i lepsze warunki życia drobnych rolników.

Poza tym:
Istnieje całe mnóstwo szczegółów, które mogą przyczynić się do dużych zmian. I tak na przykład w większości artykułów z naszej kolekcji Sustainable Collection nazwa marki jest drukowana na materiale, a nie wszywana w formie metki. I chociaż chodzi tu o mały kawałek materiału i nitki, to rezygnując z nich oszczędzamy cenne surowce naturalne i energię. I jeśli chcesz jeszcze wiedzieć, z jakiego materiału wykonane są przezroczyste opakowania, w których zapakowana jest nasza moda,to odpowiedź brzmi: z tworzywa sztucznego pochodzącego w 100 % z recyklingu.

banners_15 kobieta_06